Miluješ psy a chceš přispět k výcviku těch vodicích? Pak jsi tu správně! Dneska ti povíme, jak se můžeš stát pečovatelem psa ve výcviku a na co se připravit.

Proč potřebujeme pečovatele?

Pečovatelé jsou důležitá součást výcviku budoucího vodicího psa. Dávají mu domov, zázemí, ale také ho učí základní návyky a pomáhají mu zvyknout si na nejrůznější situace. Pes bude jednou se svým nevidomým pánem chodit do školy, do obchodu nebo třeba na koncert a takové situace ho nesmí rozhodit.

Pes ve výcviku s tebou bude chodit do obchodu i do školy.

Pečovatel proto připravuje psa na nejrůznější situace a zároveň mu dává jasné mantinely – vodicí pes nesmí k páníčkovi do postele nebo se nesmí rozeběhnout za jiným psem, když je „ve službě“. Potřebuje milující, ale pevnou ruku.

Na co se připravit?

Zní to jako brnkačka, psa měl přeci doma skoro každý. Jenže vodicí pes není jen tak nějaký pes, je to pes s posláním. Musí být zvyklý na jednoho pána, takže není možné, abyste se o něj starali na střídačku se spolubydlícími nebo aby byl na víkendy u babičky, která ho bude v dobré víře rozmazlovat.

Zvlášť štěně musí mít pevnou ruku. Potřebuje lásku, ale ne rozmazlování.

Dospělého psa budeš každý den vodit do Školy pro výcvik vodicích psů, kde se mu budou věnovat profesionální cvičitelé. To od tebe vyžaduje časovou flexibilitu – musíš psa ráno přivést a odpoledne odvést. Štěně by s tebou zase mělo chodit do školy nebo do práce, proto se ujisti, že to nebude problém.

Jednou za 14 dní se taky koná setkání pečovatelů, na kterém probereš s cvičitelem, jak si pes vede a co mu dělá potíže.

A kdo psa živí?

O to se postaráme my. Hradíme všechny výdaje se psem spojené, třeba návštěvu veterináře. Měsíčně od nás dostaneš 500 Kč na hračky a pamlsky.

Jsme tu pro vás (pro tebe i psa), ať se děje cokoliv. Poradíme, pomůžeme, stačí zavolat.

Je rozhodnuto, chci být pečovatel! Co pro to mám udělat?

Super, to máme radost! Začni tím, že mrkneš na web Školy pro výcvik vodicích psů. Najdeš tam další informace i kontakt pro zájemce o pečovatelství.

Když nám zavoláš nebo napíšeš, bude následovat schůzka s koordinátorkou, která se tě zeptá na tvoje představy – jestli chceš spíš štěně nebo dospěláka, jaké máš časové možnosti a podobně. Zjistíme, jak to umíš se psy a jaké plemeno bude k tobě nejvhodnější, přece jenom ovčák potřebuje jiné vedení než pudl.

Čekací doba nebývá dlouhá, ale záleží na pečovateli. Kdyby chtěl zrovna narozené štěně nebo konkrétní rasu psa, může to chvilku trvat, ale jinak máme skoro vždycky psa, který potřebuje pečovatele,“ říká Lenka Pláteníková ze spolku Vodicí pes, z. s.

Co ty na to, zajímá tě víc nebo se chceš rovnou přihlásit? Mrkni na web Školy pro výcvik vodicích psů a napiš nám!

PS: Víš o někom, kdo by byl perfektní pečovatel? Sdílej tenhle článek, ať se k němu dostane! Děkujeme. 🙂

 

Zpátky na články