Vodítko pro průvodce ve tmě - Veď mě ve tmě
Vodítko pro průvodce ve tmě

Vodítko pro průvodce ve tmě

#pošlitodál

Všichni žijeme v jednom světě. Sdílejme ho a mluvme spolu tak, aby nám na něm bylo spolu dobře! Jak na to? Tmou nejistoty tě provede naše Vodítko. Přečti si ho a #pošlitodál. Pokud se i díky tobě dostane dalším lidem, bude pro nás všechny vzájemná komunikace jednodušší.

01
Tomáš Klus s bílou holí

Ať druhý vidí, nebo ne, jednej s ním jako se sobě rovným. Jen hulvát nevidomému automaticky tyká nebo s ním jedná jako s nesvéprávným.

Neboj se komunikovat. Mluvit spolu, to je klíč k porozumění. Možná najdeš nové přátele – a pokud si neporozumíte, nebude to tím, jestli druhý vidí, nebo ne.

02
Zpěvačka Lenny doprovázená vodícím psem diskutuje s kolemjdoucím
03
Zpěvačka Lenny detail

Nestyď se nabídnout pomoc nebo o ni požádat. To koneckonců neplatí jen u nevidomých: každý z nás může někdy potřebovat pomoc a všichni bychom měli být ochotní ji poskytnout.

Klidně používej výrazy jako „Podívej!“ nebo „Uvidíme se zítra!“ Nevidomí to uvítají, stejně jako popisy okolí včetně barev.

04
Zpěvačka Lenny s černými brýlemi
05
Zpěvačka Lenny s černými brýlemi

Pokud váháš, jestli používat spíš slovo „slepec“, nebo „nevidomý“, sáhni raději po druhé variantě. Řada nevidomých vnímá označení „slepec“ jako urážlivé.

Snaž se při komunikaci přizpůsobit. Nevidomý ocení, pokud ho na sebe nejprve upozorníš a představíš se. Vidící zase, pokud se otočíš za jeho hlasem, aby mohl navázat oční kontakt.

06
07

Předsudky všechno jen komplikují. Pojďme se navzájem poznat a nesoudit druhého předčasně!

Pokud potkáš nevidomého s vodicím psem, nehlaď psa bez dovolení pána ani ho k sobě nevolej. Jestli jsi nevidomý a takové situace zažíváš, nezlob se na toho, koho tvůj pes tak zaujal, a zkus mu slušně vysvětlit, proč si to nepřeješ. Lidé si občas jen neuvědomují, že se vodicí pes musí věnovat své práci.

08
09
Telefon, na kterém je otevřený web veď mě ve tmě

Šiř myšlenky Vodítka i mezi svými přáteli a staň se průvodcem ve tmě!