Víte, kde se vzalo Braillovo písmo? A Jak vlastně funguje? Přečtěte si příběh písma, které nevidomým usnadňuje život.

Budiž písmo!

Za Braillovým písmem, které pomáhá milionům nevidomých a slabozrakých lidí po celém světě stojí teprve patnáctiletý chlapec – Louis Braille. Ten následkem nehody oslepl už ve svých třech letech. O pár let později se setkal s vojákem, který ho seznámil se speciálním francouzským vojenským systémem zápisu abecedy, která je čitelná i ve tmě. Abeceda byla příliš komplikovaná – využívala 12 vystouplých teček. Mladý Louis se proto vrhl na jeho úpravu. A o pár let později, v roce 1829, už vyšla první kniha v Braillově písmu.

Louis abecedu během svého života neustále vylepšoval, ale za jeho života se příliš nerozšířila. Oficiálně se uchytila až po jeho smrti a v 70. letech 19. století se dostala i k nám.

Jak vůbec funguje?

Ti, kterým neslouží oči tak, jak by měly, se musí orientovat pomocí ostatních smyslů. A u čtení Braillova písma je to právě hmat, který jim pomáhá proniknout do tajů klasické literatury nebo přečíst si návod k obsluze nové myčky nádobí.

Každý znak tvoří mřížka šesti bodů, které jsou ve dvou sloupcích po třech uspořádány do obdélníků. Jejich kombinací můžou nevidomí vytvořit až 64 různých znaků – od malých a velkých písmen po interpunkční znaménka.

Má to své mouchy…

Hlavní nevýhodou je, že znaky potřebují mnohem více prostoru než klasická písmena. Typická velikost znaku je 7,5×5 mm. Na stránku A4 se tak místo zhruba 4 až 5tisíc znaků vejde pouze asi 800 až 900. Což i z krátkých povídek dělá v Braillově písmu bichli.

Nedomluvíte se všude…

Každá země má pro zápis znaků své normy. Takže například už jen česká a slovenská norma se v základních písmenech abecedy liší v 7 znacích.

Tužku na něj nepotřebujete

A co když si nevidomý chce v Braillově písmu něco zapsat? K tomu slouží speciální Pichtův psací stroje pro nevidomé i speciální papír. K rychlému zápisu nevidomí používají i tabulky, do kterých se bodátkem vytlačují jednotlivé znaky. Některé počítače mají dokonce speciální braillský řádek, který zobrazuje to, co je na monitoru.

Existují kurzy čtení a psaní Braillova písma i pomůcky, které učení usnadňují. Přesto však podle odhadů umí Braillovo písmo zhruba jen 10 % nevidomých.

Už jste se ve svém životě někdy s Braillovým písmem setkali? Napište nám do komentářů na Facebooku!

Zpátky na články